5 tipů na pohodové Vánoce

5 tipů na pohodové Vánoce

Vánoce jsou svátky klidu a míru. Tedy bývaly. V našich končinách se totiž v posledních letech proměnily v nejstresovější období roku.

Nejradostnější období roku se v posledních desítkách let pomalu ale jistě mění v to nejstresovější. I psychologové potvrzují, že ke konci roku se jejich ordinace plní pacienty trpícími depresemi a extrémním stresem. Jde to ale i v klidu a pohodě. Jen to chce začít s přípravami o něco dřív než 23. prosince.

1. Nakupujte průběžně

Abyste se vyhnuli kobercovým náletům obchodních center a kupování všeho, co vám přijde pod ruku, začněte se sháněním vánočních dárků už na začátku listopadu. Vyhnete se tlačenicím i probranému zboží a nepořídíte nesmysly. Podívejte se na nabídku e-shopů, kde nakoupíte často levněji a ani se nemusíte zvednout ze židle.
 
Náš tip: Abyste dárky nevytahovali ze skříně ještě na jaře a měli přehled o tom, co už máte nakoupené, schovávejte je všechny na jedno místo.

2. Pečte střídmě

Dvanácti druhy vánočního cukroví možná ohromíte babičky, ale vaší linii rozhodně nepotěšíte. Nehledě na hodiny, které strávíte po nocích u trouby. Spíš než na množství dbejte na kvalitu surovin a počet druhů zredukujte na minimum. Pro úplně bezpracné pečení si můžete cukroví s předstihem objednat v cukrárnách nebo na farmářských trzích. 
 
Náš tip: Do přípravy cukroví zapojte celou širší rodinu. Víkendového pečení se určitě rádi zúčastní i vaši rodiče a potomci a uvidíte, jak vám u příjemného povídání půjde práce od ruky.

3. Zdobte a vstřebávejte atmosféru

Vanilkou a jehličím provoněná domácnost dokáže s psychikou divy. Vyzdobte si interiér chvojím, adventním věncem a nakupte si purpuru a františky. Pálit je přeci nemusíte jen na Štědrý den.
 
Náš tip: Kdo je posedlý úklidem, považuje za největší pohromu jehličí spadané z adventních věnců. Jestli vám nejsou po chuti, v klidu je nahraďte aroma lampou s éterickými vánočními oleji. Splní stejnou službu, ale nepořádek neudělají.

4. Na poslední chvíli jen kapra

Opravdu si na poslední chvíli nechte pouze nákup kapra. Stromeček pořiďte začátkem prosince a uchovejte ho v chladu (ideální je jedlička, která vydrží nejdéle). V listopadu se už ale vydejte na obhlídku vánočních ozdob, řetězů a svíček. Jestli máte rádi stromeček se zapálenými svíčkami a prskavkami, raději ověřte, jestli máte uzavřené úrazové pojištění, ať vás nic nepřekvapí. 
 
Náš tip: Při nákupu stromečku můžete odhadnout jeho trvanlivost tím, že kmínkem poklepete o zem. Když jehličí neopadává, kupujte.

5. Pracujte na své psychice

„Štěstí je jako muška zlatá“, zaznělo v jednom starším filmu. Za štěstím se honíme, o Vánocích víc než kdy jindy. Přitom je prokázáno, že lidé, kteří jsou altruističtí (tedy mají chuť nezištně pomáhat jiným), jsou mnohem šťastnější než ti, kdo myslí jen na sebe a svou rodinu. A advent může být dobou, kdy s pomocí ostatním začnete, co myslíte?
 
Náš tip: Jestli nevíte, kde pomáhat, zkuste se zapojit do vánočních stromů splněných přání, které najdete v době adventu v řadě obchodních center. Pomoc spočívá v tom, že dětem z dětských domovů koupíte vysněný dárek.
 

Vánoce v číslech

Průměrný Čech nakoupí každý rok 16 vánočních dárků a utratí za ně mezi 500 a 2 000 Kč. Geometrickou řadou roste obliba nákupů dárků na internetu, loni je takto pořídilo 42% našinců. Ovšem třeba v Británii kupuje dárky on-line 80% obyvatel. Smutnou stránkou věci je rostoucí zájem o předvánoční půjčky, a to zejména u nebankovních společností. Lidé si půjčují v průměru kolem 8 000 Kč a úroky dosahují nezřídka i 50%.

Vlastnoručně vyrobené dekorace vám udělají mnohem větší radost než kupované. A přitom jsou tak jednoduché.

Zdroj: Youtube, i-creative.cz

Úrazové pojištění

Úrazové pojištění

  • Pro dospělé i děti
  • Jistota peněz hned po stanovení diagnózy
  • Platí po celém světě

Více informací