5 důvodů, proč vyrazit na dovolenou mimo sezónu

5 důvodů, proč vyrazit na dovolenou mimo sezónu

Cestování mimo hlavní turistickou sezónu má řadu výhod. A cena rozhodně není jedinou.

Cestování mimo hlavní dovolenkovou sezónu je mnohem lepší, než s davy ostatních turistů. Tady jsou jeho hlavní výhody.

1. Cena

Prázdninové měsíce jsou nejexponovanější, a proto si můžou zahraniční hotely nadiktovat vyšší ceny. Hned v září ale spadne cena za ubytování leckde až o třetinu, a to se projeví i v nabídce tuzemských cestovních kanceláří. Levnější je i benzín, což uvítají ti, kdo hodlají vyrazit na cestu po vlastní ose. 

2. Počasí

Kdo hledá vhodnou destinaci na procházky po pobřeží, asi by se v parném létě u moře upekl. V září a říjnu teploty vzduchu klesnou až o 10 °C, moře ale zůstane vyhřáté z letních paprsků. Na některých místech dokonce dochází ke kuriózní situaci, kdy je teplota moře a vzduchu stejná.  

3. Davy lidí

Nemusíte být zrovna agorafobici, aby vám pobyt v přeplněném přímořském letovisku nebyl příjemný. Každodenní boj o lehátka na pláži může být vysilující i pro silnější povahy a nutnost si přivstat, aby na vás ještě zbylo něco z hotelové snídaně jakbysmet. To na posezónní dovolené nezažijete. 

4. Lepší servis

Restauratéři a obchodníci v jižních zemích jsou sice přátelští vždy, ale ve chvíli, kdy opadne hlavní turistický nával, si začnou svých zákazníků vážit ještě víc. Není proto výjimkou, že vám na stole k obědu přistane zákusek zdarma nebo od obchodníka dostanete malý dárek jako pozornost.

5. Dětský křik

Další věc, kterou rádi oželíte. Mimo sezónu jezdí na dovolenou především bezdětné páry, senioři nebo rodiny s dětmi předškolního věku. Dětí je u moře oproti prázdninám zlomek a vy se tak budete moci nerušeně zabrat do knížky nebo si vychutnat klidnou procházku po okolí.

I když je dovolená mimo hlavní sezónu klidnější, přípravám byste měli věnovat i tak dostatečnou pozornost. Co rozhodně nezapomenout?

  • Léky – ty, které užíváte pravidelně i základní medikamenty na průjem, teplotu a spáleniny.
  • Cestovní pojištění – se správně zvolenou variantou pojistíte nejenom své zdraví, ale i zavazadla a odpovědnost za způsobené škody. 
  • Doklady – letenka a voucher na ubytování je samozřejmost, ale nezapomeňte ani na pas do zemí, kam není možné cestovat jen na občanský průkaz nebo pro nezletilé spolucestující.
  • Vhodnou obuv – jediná věc, u které nespoléhejte, že ji pořídíte na místě. Boty je potřeba mít vyšlápnuté, jen tak budete s nadšením obcházet místní památky.

 

Pravidla slušného chování všichni přinejmenším tušíme, ale není od věci si čas od času připomenout, jak se chovat – třeba v autobuse nebo letadle.

 

Zdroj: Youtube, Diossvk 

Dovolená s rodinou

  • Atraktivní slevy pro rodiny s dětmi
  • Za památkami i zážitky
  • V ceně turistika do 3500 m.n.m.

Více informací