Jak vyhrát boj s klíšťaty

Jak vyhrát boj s klíšťaty

Klíšťata jsou aktivní od března do listopadu, nejvíce však útočí v prázdninových měsících. Přinést si ho můžete z jakékoli procházky, miluje totiž vysokou trávu.

Z malého roztoče má panickou hrůzu stále víc lidí. Aby ne. Tohle už na první pohled odporné zvířátko je přenašečem nepříjemných a nebezpečných onemocnění – lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy. Jak před ním ochránit svou kůži, zdraví a v nejhorším i život?

Základní pravidla chování v přírodě

Na výlet do přírody si vemte ideálně vysoké boty a dlouhé kalhoty. Vše ideálně ve světlých barvách, ty prý klíšťata přitahují méně. Pokud to jen trochu jde, pohybujte se po cestách, vyhýbejte se vysoce vzrostlým rostlinám a pravidelně se od kolen dolů stříkejte repelentem. Hned po návratu z procházky se důkladně prohlédněte, zda na těle nemáte zakousnutého cizopasníka. Čím kratší dobu je klíště přisáté, tím spíš vás nenakazí boreliózou. 

Domácí odpuzovače klíšťat

Ze zahrady nevyhánějte mravence, jsou totiž přirozeným nepřítelem klíšťat. Trávu udržujte posekanou, ať vetřelcům netvoříte ideální životní podmínky. Jako přírodní odpuzovač funguje levandulový nebo čajovníkový olej, který nanášejte na nohy pod koleny a kolem kotníků. Skvěle působí i vlaštovičníkový olej, ten si snadno vyrobíte doma. Vlaštovičník omyjte a natrhejte na menší kousky, zalijte ho rostlinným olejem a nechte aspoň 10 dní louhovat. Výluhem si pak potírejte krk a nohy až do výše kolen. Zálesáci zase tvrdí, že do lesa stačí vyrazit se sušeným hřebíčkem v kapse a čas od času ho promnout mezi prsty.

Očkování

Nechat se očkovat je možné pouze proti klíšťové encefalitidě, a to kdykoli během roku. V zimě jsou mezi jednotlivými dávkami větší rozestupy, v létě je lékaři naopak zkracují, aby byla vakcína co nejrychleji účinná. Důležité je chodit na pravidelná přeočkování, první se provádí po 3 letech, další pak po 3 až 5 letech podle věku a kondice pacienta. Proti lymské borelióze se očkovat nedá, v případě nákazy nezbude nic jiného než spoléhat na péči lékařů.

Zákeřnost klíšťat

Největší nebezpečí, které nám od klíšťat hrozí, je přenos lymské boreliózy a klíšťové encefalitidy. První jmenované onemocnění je pro člověka horší, protože se proti němu nelze očkovat. Riziko nakažení lymskou boreliózou roste přímo úměrně tomu, jak dlouho je klíště přisáté. První známkou infekce je červená (často svědící) skvrna v místě zakousnutého klíštěte a po několika týdnech také únava, bolest svalů nebo zvýšené teploty. V této fázi se dá nemoc léčit antibiotiky. Pokud se ale v tomto stádiu nerozezná, může dojít k postižení kloubů, srdce, zánětu mozkových blan nebo obrně. Třetí fází, která přichází až za několik let, je pak zánět mozku a míchy. Onemocnění někdy může skončit i smrtí.  Oproti tomu klíšťová encefalitida se projeví velmi rychle. Zda se pacient nakazí, není závislé na délce přisátí klíštěte. V první fázi je patrná malátnost, bolesti svalů, zažívací potíže a horečky. Při závažnějším průběhu může nemoc pokračovat bolestmi hlavy, poruchami sluchu nebo paměti a nejhorší variantou je zánět mozkových blan, mozku nebo míchy.

U scének z lesa může být klíště zdrojem zábavy. Bez patřičné ochrany vám ale může ztuhnout úsměv na rtech.

Zdroj: Youtube, Jirka Krčmář 

Životní pojištění Můj Život

Můj život

  • Pojištění poskládané podle vás
  • Zabezpečení celé rodiny
  • Nastavení investic na míru

Více informací