6 rad pro začínající chovatele

6 rad pro začínající chovatele

Kočka je prý skvělá antistresová terapie, pes zase nejlepší přítel člověka. Možná proto je najdeme v každé druhé české domácnosti.

Těžko říct, proč právě Češi stojí na čelním místě v počtu domácích mazlíčků v Evropě. Kočku nebo psa totiž vlastní každá druhá domácnost. Takže buď patříme mezi největší milovníky zvířat, nebo jak zlé jazyky tvrdí, si pořízením němé tváře často kompenzujeme absenci vlastních dětí.

1. Psí miminko nebo dospělák z útulku

Vychovat si štěně (nebo kotě) k obrazu svému má své kouzlo, stejně tak ale to, že pomůžete němé tváři z útulku, která se ne vlastní vinou dostala do těžké situace. Pokud zvolíte druhou variantu, pokuste se zjistit, co všechno má zvíře za sebou, ať víte, na co byste měli být připraveni.

2. Proklepněte si chovatele

Zprávy o psích nebo kočičích „pěstírnách“ a rychlochovech se k vám určitě donesly. Nepodporujte nehumánní zacházení se zvířaty tím, že si od těchto rádoby chovatelů pořídíte mládě. Ideální cestou je pořídit si zvíře s doklady o původu (tzv. s PP), ale připravte se na to, že za něj zaplatíte o něco víc. Pokud na hezkém rodokmenu (a tím i určitých povahových a fyzických předpokladech) netrváte, můžete zvolit variantu zvířátka bez PP. V tom případě ale přistupujte k chovateli obezřetně a dejte na šestý smysl. Pomůže, když se na zvíře přijedete podívat jednou nebo dvakrát před samotným odvozem domů.

3. Administrativa usnadní život

Neoblíbenému papírování se v případě pořízení zvířecího miláčka rozhodně nevyhýbejte. Trvejte na písemné smlouvě s chovatelem, ve které bude řešeno i očkování a případná reklamace. Vhod přijde i pojištění mazlíčka. To usnadní případnou léčbu nemoci nebo veterinární péči.

4. Usnadněte novému členovi rodiny příchod domů

Dobrý chovatel vybaví štěně nebo kotě na cestě do nového domova polštářkem nebo dekou ovoněnou maminkou, balíčkem krmiva, na které je mládě zvyklé a spoustou dobrých rad. Vy nezapomeňte na koupení misky na granule a vodu, pelíšek a hračky. V případě kočky přikupte ještě kočičí záchod, stelivo a škrabadlo.

5. Obrňte se trpělivostí

Kočky jsou od malička extrémně čistotné, nemusíte se u nich tedy ve většině případů bát exkrementů roztroušených po bytě. Naopak pejska budete muset čistotnosti naučit. Odborníci tvrdí, že pes udrží moč a stolici adekvátně svému věku v měsících. Tedy tříměsíčního pejska venčete minimálně jednou za tři hodiny. Za každou správně vykonanou potřebu ho zahrňte pochvalou a odměňte pamlskem, uvidíte, že loužiček doma bude rychle ubývat.

6. Vychovávejte

Ve výchově psa buďte důslední. Psa za každý splněný povel pochvalte a odměňte a vždy trvejte na jeho vykonání. I u malých plemen se vyplatí navštívit kynologické cvičiště, kde odborníci poradí, jak k výchově přistupovat. V případě zvířat platí, že se případné chyby velmi špatně napravují.

Netradiční domácí mazlíčci

Pes a kočka sice obsadili příčku nejoblíbenějších domácích mazlíčků, ale v poslední době roste počet majitelů exotičtějších zvířat. Jestli by na vás čtyřnohý přítel byl příliš velké sousto, třeba vaše chovatelské choutky uspokojí ježek, chameleon nebo papoušek. Péče o ně je časově méně náročná, i tak ale dokážou při správném přístupu k člověku přilnout a stát se mazlíčky.

Domácím mazlíčkem může být i tygr. Nevěříte? Nakoukněte do domácnosti Jackie a Michaela.

 Zdroj: ProChlapy.com, youtube.com

Sjednejte si cestovní pojištění s online slevou

Sjednejte si cestovní pojištění s online slevou

Sjednejte si zimní cestovní pojištění s limitem 100 000 000 Kč. Jednoduše online během pár minut.

 

Více informací

Pojištění psů a koček MAZLÍČEK

Pojištění psů a koček Mazlíček

  • Proti úrazu, nemoci a úhynu
  • Pro šampiony i obyčejné mazlíčky
  • Slevy pro zvířátka do 2 let věku

Více informací