Kdo šetří, má za tři

Kdo šetří, má za tři

Češi se stále víc zadlužují, ale i tak mají dvě třetiny z nás aspoň nějaké úspory.

I když už si drtivá většina Čechů uvědomuje, že bez úspor se dá žít jen těžko, pro spoustu z nás je těžké odkládat měsíčně několik stokorun nebo tisícovek stranou na horší časy. Tady je pár vyzkoušených rad, díky kterým vám to půjde snadněji.

Čtvrtka stranou

Je jedno, jestli pracujete za minimální mzdu nebo za několik desítek tisíc měsíčně. Podle odborníků by měl být i člověk s nejmenší výplatou schopen si každý měsíc dávat stranou aspoň 500 korun. Ideální je spořit 25 % platu – 15 % na stáří a 10 % pro strýčka Příhodu. 

Nezadlužujte se víc, než je nutné

Banky půjčují stále víc a za příjemnějších podmínek. Nenechte se nalákat nízkými úroky a půjčku si berte jen na životně důležité věci. Mezi ty patří bydlení nebo řešení nějaké zásadní rodinné události. Rozhodně ne dovolená nebo vánoční dárky.

Úspory rozložte

Po ruce byste měli mít ideálně šestinásobek měsíčních nákladů. To znamená uložit peníze na běžný nebo ještě lépe spořicí účet. Jakmile se vám to podaří, zaměřte se na dlouhodobé úspory. Ty patří na termínovaný účet, případně je zkuste vhodně investovat.

Chytře investujte

Investování není pouze pro horních deset tisíc. I ve chvíli, kdy dokážete měsíčně odložit stranou jen pár stovek navíc, vyplatí se vám peníze ukládat do podílových fondů, penzijního připojištění nebo životního pojištění. Pěkně se vám zhodnocují a jsou jistotou pro celou rodinu v případě, že by se stalo cokoli zásadního.

Svých peněz si važte

Hlídejte si měsíční výdaje. Dobrým pomocníkem v tomto směru může být některá z mobilních aplikací na sledování toku peněz, klidně ale stačí i obyčejný papír a tužka. Na konci měsíce snadno identifikujete, které položky vám dělají největší díru v rozpočtu.

Jak a na co nejčastěji spoříme

Peníze na horší časy už si  odkládají tři čtvrtiny Čechů. Podle prosincové zprávy České národní banky se ale zdá, že peníze „rychleji točíme“. Mnohem víc úspor než dřív totiž máme na běžných účtech. Naopak peněz, které si spoříme na účtech s výpovědní lhůtou, ubylo. A na co se u nás nejčastěji šetří? První příčku dlouhodobě  obsazuje rodinná dovolená a nákup nemovitostí. S příchodem konce roku se vždy zvyšuje počet lidí, kteří si odkládají peníze na nákup vánočních dárků. Roste také počet lidí, kteří svýn dětem spoří na budoucnost. Proti trendu spoření jdou ale mladí lidé do 34 let, kteří většinou neuspoří téměř nic. 

Ne vždy se platilo penězi. Co byste řekli na návrat směnného obchodu?

Zdroj: Youtube, Karatbars Komunita

 

Sjednejte si cestovní pojištění s online slevou

Sjednejte si cestovní pojištění s online slevou

Sjednejte si zimní cestovní pojištění s limitem 100 000 000 Kč. Jednoduše online během pár minut.

Více informací

Životní pojištění Můj Život

Můj život

  • Pojištění poskládané podle vás
  • Zabezpečení celé rodiny
  • Nastavení investic na míru

Více informací