5 tipů jak pronajmout byt

5 tipů jak pronajmout byt

Levné hypotéky nahrávají kupování nových bytů. Přímo úměrně tomu pak roste zájem své nemovitosti pronajímat.

Koupě nemovitosti je z pohledu finančních poradců tou nejlepší investicí, jakou můžete udělat. A to i v případě, že kupujete druhý byt nebo dům a hodláte ho pronajmout. Jen musíte vědět, jak na to.

1. Na vlastní pěst nebo přes realitku

Realitní kancelář za vás vyřídí vše potřebné – nemovitost nafotí, připraví a zveřejní inzerát, navrhne vhodnou cenu za pronájem a postará se o smlouvu. A nechá si za to také slušně zaplatit, většinou v podobě dvou měsíčních nájmů. Daleko úspornější je pronajmout byt na vlastní pěst. Portálů, na kterých můžete inzerovat i bez asistence realitních kanceláří, je naštěstí dost. Jediným rizikem v tomto případě zůstává právní stránka věci, proto se doporučuje zkonzultovat aspoň nájemní smlouvu s právníkem. 

2. Výběr vhodného nájemníka

Počítejte s tím, že žádný nájemník se k bytu nebude chovat jako k vlastnímu. Přesto je dobré dát na šestý smysl a každého potenciálního nájemce otipovat nejen z hlediska schopnosti platit pravidelně za nájem, ale také předvídat, jak se bude k nemovitosti chovat. Je čistě oblečen a upraven? Dá se předpokládat, že bude aspoň trošku čistotný. Cítíte z něj cigaretový kouř? Nenechte se opít tím, že kouří jen občas. To by si nezapálil těsně před prohlídkou bytu… Nechcete nájemníka s domácím mazlíčkem? Tak podrobte průzkumu jeho oblečení a hledejte zvířecí chlupy.

3. Za jakou cenu

Dobře si spočítejte, kolik vás měsíčně provoz bytu stojí. Nezapomeňte ani na takové detaily, jako je hypotéka, pojištění nebo údržba společných prostor domu. V celkové sumě zohledněte i to, že po ukončení nájmu bude nutné byt znovu vymalovat, opravit rozbité věci a tak nějak celkově uvést byt do pořádku. Bingo, teď máte minimální cenu za pronájem. Nezapomeňte ji porovnat s cenami za byty v okolí, ať víte, jak velký prostor pro vyjednávání s budoucím nájemcem máte.

4. Pojištění

Pravděpodobně si necháte do nájemní smlouvy napsat klauzuli o tom, že budoucí nájemce je povinen sjednat si pojištění bytu. Ale ověřte si, že to opravdu udělá… Je lepší, když si svůj majetek pojistíte i sami, za rok vás vyjde pojištění bytu na pár stokorun, které se vám v případě havárie nebo nehody bohatě vrátí.

5. S vybavením nebo bez

Toť otázka. Záleží na tom, komu chcete byt pronajímat. Studenti a singles ocení, když jim necháte byt plně vybavený, pro sehraný pár nebo rodinu s dětmi bude váš nábytek naopak přítěží. Nic nezkazíte lednicí a pračkou, kuchyňská linka včetně spotřebičů by měla být samozřejmostí. V každém případě si za vybavený byt můžete říci vyšší nájemné.

Byt jako výhodná investice i pro začátečníky

Výhodně uložit peníze chce kde kdo. Jestli se na poli investic nepohybujete jako ryba ve vodě, zapomeňte na cenné papíry, zlato nebo umění. Nemovitosti jsou jistotou i pro nezkušené, je ale potřeba vybírat ty nejlepší. Jak?

  • Vybírejte ty nejlepší lokality – ve velkých městech, se snadnou dostupností do centra a v dosahu veškeré občanské vybavenosti.
  • Uvažujte v dlouhodobém horizontu – zůstane i do budoucna okolí nemovitosti takové, jaké je dnes? Nebo je v územním plánu povolená třeba výstavba kancelářských budov?
  • Nenechte se zviklat případným cenovým výkyvem. Řada amatérských investorů začne svou nemovitost rychle prodávat, jakmile klesne její odhadní cena. Jestli jste nakupovali podle prvního bodu a máte nemovitost ve skvělé lokalitě, vyplatí se ji dlouhodobě držet ve vlastnictví.

 

Hypoteční centrum

Hypoteční centrum

S hypotékou České pojišťovny získáte komplexní servis včetně profesionálního finančního poradenství.

Více informací

Komplexní pojištění vašeho bytu

Pojištění bytu

  • Pojištění družstevních i vlastních bytů
  • Vybavení domácnosti pojistíme on-line až do 40 mil. Kč
  • Rychlá pomoc při haváriích i menších nehodách

Více informací