Jak přežít smyk na silnici

Jak přežít smyk na silnici

Škola smyku je stále oblíbenějším dárkem nejen pro muže. Jestli jste si tréninkem za volantem ještě neprošli, určitě se vám naše zimní tipy budou hodit.

Spousta nezkušených řidičů dělá ve smyku dvě zásadní chyby – začnou brzdit a točit volantem. I když vás praxe naučí nejvíc, je důležité pamatovat si pár užitečných triků, díky nimž můžete ze smyku vyváznout se zdravou kůží.

Zimní pneumatiky

Možná nad přezouváním auta máváte rukou. Jezdíte přeci jednou za týden a výměna by se vám nevyplatila. Jste na velkém omylu. I při rychlosti pouhých 50 km/h je v zimě brzdná dráha auta na letních gumách delší o 24 metrů. To jsou dva kamióny za sebou. A taky možná život posádky ve vašem autě.

Na hodiny platí spojka

Když dostanete obávané „hodiny“, nebrzděte, stejně byste ničemu nepomohli. Pouze vyšlápněte spojku. Otáčení auta se pak zpomalí.

Brzdění

Potřebujete zpomalit před zatáčkou? Na namrzlém povrchu je potřeba k sešlápnuté brzdě vyšlápnout i spojku a brzdit co nejdéle v přímém směru. Ve většině případů tak smyku předejdete. Ona vůbec spojka je při smyku velmi důležitá – vždy vyšlápnutá, aby pneumatiky pěkně přilnuly k silnici.

Volant

Při jakémkoli druhu smyku je důležité zachovat klidnou hlavu. Volantem se snažte kola srovnat vždy do přímé polohy.

Sněhové řetězy

I kdybyste vyrazili jen jednou ročně na cestu do vyšších poloh, ve kterých můžete narazit na sníh, měly by být řetězy součástí vaší automobilové výbavy. Na sněhu toho bez nich totiž moc nezmůžete a smyk na sebe nenechá dlouho čekat.

Nezvladatelný smyk

Jsou situace, kdy víte, že smyk prostě nedokážete ovládnout a vyjedete z vozovky. I tak je důležité jej aspoň trošku zmírnit a pokud možno si vybrat místo, kde z vozovky vyjedete. Snažte se vždy vyhnout pevným překážkám – stromům, jakýmkoli stavbám nebo řece – a z vozovky se pokuste vyjet popředu. Dokážete tak zmírnit škody na majetku i zdraví. Pro tyto případy se vyplatí mít sjednané havarijní pojištění, silnice se vám bude opouštět s klidnějším srdcem.

Rady policistů

Podle policejních statistik dostává nejvíc aut smyk na mokrém a uježděném sněhu, který dokáže potrápit i ostřílené řidiče. V extrémním počasí je obzvlášť důležité přizpůsobit jízdu klimatickým podmínkám a stavu vozovky. Když to venku vypadá na sněhovou plískanici a teploty se pohybují kolem nuly, popřemýšlejte, jestli je vůbec nutné vyjíždět. Pokud dostanete smyk a způsobíte nehodou jakoukoli škodu, stanete se automaticky viníkem. Nepřizpůsobili jste totiž jízdu stavu vozovky.

Nasadit nejobyčejnější řetězy může být pro někoho fuška. Po shlédnutí tohoto návodu to zvládne každý:


Zdroj: YouTube - Jan Rezek - standardní řetězy montáž

 

Sjednejte si cestovní pojištění s online slevou

Sjednejte si cestovní pojištění s online slevou

Sjednejte si zimní cestovní pojištění s limitem 100 000 000 Kč. Jednoduše online během pár minut.

Více informací

Havarijní pojištění

Havarijní pojištění

  • Postaráme se o váš poškozený vůz
  • Pečujeme o vás i vaše auto
  • Šetříme vaše peníze

Více informací